Newsletter
X

NIE MA TEGO, CZEGO SZUKASZ?
Zapisz się na NEWSLETTER

1-2 razy w tygodniu będziemy powiadamiać Cię o nowych tytułach

Zapisz się i odbierz kupon z rabatem 8%


Z problemem
25
PLN
Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby
  • nowość
Pomaga dobrze przeżyć żałobę i towarzyszyć w jej przeżywaniu

Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby

Ewa Chalimoniuk,Elżbieta Sobkowiak,Krzysztof Popławski OP
Wydawnictwo: W drodze
Czas trwania: 3 godz. 29 min.
(Ilość ocen: 0)

Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich. Szok, rozpacz, cierpienie, gniew, bezradność, a jednocześnie konieczność zorganizowania najpierw pogrzebu, a potem – życia na nowo. Jak to wszystko udźwignąć? W formule Q&A, zwięzłych pytań i nieco bardziej rozbudowanych odpowiedzi, z tematem zmierzyły się dwie doświadczone psychoterapeutki oraz ceniony dominikański duszpasterz. Dzięki kompetencjom autorów wymiar psychologiczny przeplata się z teologicznym i w efekcie lektura Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby stanie się pomocą w trudnym doświadczeniu straty.

Całość podzielona jest na trzy części, w których autorzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania; m.in. Jak po chrześcijańsku podejść do śmierci i straty? Jak o nich rozmawiać? Jak je przeżyć? Jak pomóc tym, którzy odeszli, a jak tym, którzy pozostali pogrążeni w rozpaczy i uczuciu pustki? Czy żałoba ma cel? Jakie są jej fazy? Dodatkowo w publikacji znaleźć można rekomendowaną literaturę związaną z tematem oraz przydatne adresy organizacji niosących pomoc osobom znajdujących się w żałobie.

Wiele osób dotkniętych nagłą śmiercią bliskich, szczególnie śmiercią tragiczną lub przedwczesną zadaje sobie fundamentalne pytanie – Czy Bóg jest dobry, skoro dopuszcza taki rodzaj śmierci? Dominikanin Krzysztof Popławski OP odpowiada na nie tak: Często w tego rodzaju pytaniach jest ukryte założenie, że śmierć jest czymś najgorszym, co nas spotyka. Oczywiście znamy przykłady tragicznych, okrutnych śmierci. (…). A z drugiej strony, dla kogoś, kto jest blisko Boga, każdy czas jest odpowiedni, by spotkać się ze śmiercią, czyli z Bogiem w nowym życiu. Nie wiem, czy Bóg chce tych tragicznych śmierci. Nie mógłbym powiedzieć ze spokojem, jak niektórym się to zdarza: „Bóg tak chciał”. Czasem myślę, że Bóg wcale tak nie chciał, i nie wiem, dlaczego do tego wszystkiego dopuścił.

Inni pytają: Czy można się użalać nad sobą, gdy odchodzą bliscy? Ewa Chalimoniuk odpowiada: Oczywiście, bo śmierć jest aktem nieodwracalnym. Nie można sprawdzić empirycznie, co się dzieje po śmierci. Czujemy się osieroceni, doświadczamy nagle bardzo dużej zmiany i musimy się jakoś zmierzyć z tym, co nas czeka bez osoby, która zmarła.

Jeszcze inni głowią się na tym, w jaki sposób wspierać bliskich, szczególnie na początku żałoby? Elżbieta Sobkowiak radzi: To, co możemy zrobić w pierwszym etapie żałoby, w szoku, to być. Dla wielu osób wydaje się to za mało, ale z mojego doświadczenia terapeuty wiem, że to najbardziej pomaga żałobnikom. Bardzo doceniają to, że w obliczu tragedii nie byli sami, mieli na czyim ramieniu płakać, zostali wysłuchani. Nie musimy szukać górnolotnych słów czy też gestów, wystarczy być blisko i słuchać. Pacjenci za to są najbardziej wdzięczni i tego najbardziej im brakuje.

Ten audiobook daje prawdziwą nadzieję i realne wsparcie w żałobie!


O AUTORACH

Ewa Chalimoniuk - ur. 1955, absolwentka Wydziału Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Gdańskiego, Podyplomowych Studiów Profilaktyki i Resocjalizacji oraz Studium Terapii Rodzin. Ma duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie (w żałobie), pomaga też ludziom w kryzysie i z nieprzeżytą traumą. Wiele lat prowadziła zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Certyfikowany psychoterapeuta i trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ma certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Prowadzi terapię indywidualną, rodzinną i grupową, korzystając z różnych podejść teoretycznych.

Elżbieta Sobkowiak – ur. 1971, pedagog, specjalista terapii uzależnień, współprowadząca grupy dla rodziców po stracie dziecka, wdowa, matka dorosłych dzieci. Zajmuje się doświadczeniami przemocy, zaniedbania oraz straty osób bliskich. Jest certyfikowanym specjalistą uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia oraz prowadzi Szkołę dla rodziców. Ukończyła szkolenia z technik psychoterapeutycznych w Instytucie Ericsona, Stowarzyszeniu NEST i Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej.

Krzysztof Popławski OP - ur. 1964, dominikanin, socjusz generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej. Zajmował się młodzieżą w Krakowie, duszpasterstwem powołań w Poznaniu, był przeorem i proboszczem parafii w Gdańsku. Przez kilka lat przebywał na Tajwanie i Chinach. W latach 2006–2014 był prowincjałem polskich dominikanów. Opublikował m.in. Rok taty (2009), Dominikanie o siedmiu grzechach głównych (współautor, 2014), Oczko. Miniatury (anty)klerykalne (2015), Jak się modlić Pismem Świętym (2018) i 24 godziny kochania (2019). Mieszka w Rzymie.

 

O WYDAWNICTWIE

Wydawnictwo W drodze założyli dominikanie, których dewizą jest głosić wszystkim, wszędzie i na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z tych sposobów głoszenia jest oficyna wydawnicza oraz miesięcznik. Powstały one w czasach głębokiej komunyW drodze stwarzało wówczas jedną z niewielu możliwości wymiany myśli i publikacji dzieł nie tylko z zakresu duchowości i teologii, ale także filozofii, spraw społecznych, kultury, literatury. Dzisiaj starają się być wierni tamtej wrażliwości umysłu i serca. Dostrzegają potrzebę zdolności rozglądania się wokół tak, by nie przeoczyć człowieka, który stanowi jedyną rację dominikańskiej misji. Pozostają więc w ciągłym zmaganiu się ze słowem i o słowo W drodze - tym samym i ciągle nowym.W-drodze

Cena: 25,00 zł
Cena netto: 20,33 zł
Posłuchaj fragmentu

Format: pliki mp3.
Nie płacisz za dostawę.
Pliki pobierasz z Internetu
zaraz po opłaceniu zamówienia.

Pobierz i słuchaj jak Ci wygodnie:

Pobierz audiobook na Pc Pobierz audiobook na Tablet Pobierz audiobook na Smartphone

Więcej »

Metryczka

Tytuł Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby
Autor Ewa Chalimoniuk,Elżbieta Sobkowiak,Krzysztof Popławski OP
Lektor Paulina Raczyło, Maciej Więckowski
Tłumaczenie -
Format mp3 - pliki do pobrania
Długość nagrania 3 godz. 29 min.
Data wydania 2020
ISBN wersji cyfrowej 9788379064649
Wielkość pliku (w MB) 192 MB

Opinie o produkcie (0)

Sklep internetowy Shoper.pl