Rodzimy się i rozwijamy w środowisku Słowa. W Słowie Boga odnajdujemy całe życie przeznaczone dla nas. „Wierzymy – mówią Hebrajczycy – że Pan stwarzał świat »z Torą w ręku«. Wierzymy, że zawiera się w niej nie tylko cały nasz świat, ale wszystkie światy możliwe”.
Dni Duchowości Biblijnej, podczas których została nagrania niniejsza sesja, to spotkanie z przewodnikami, którzy podprowadzają do spotkania ze źródłem Słowa i uczą czerpać z niego życie.
TYTUŁY KONFERENCJI
Część I: Lectio divina – droga do spotkania z żywym Słowem
Krzysztof Wons SDS, Piotr Szyrszeń SDS
1. Lectio divina: cztery etapy życia – K. Wons SDS
2. Wprowadzenie do lectio divina (Hbr 4, 12-16): „Żywe jest Słowo i skuteczne” – P. Szyrszeń SDS
Część II: Witalność Słowa. Duchowość żydowska i chrześcijańska
ks. Mirosław Wróbel
3. Słowo, które pobudza do życia (Ez 37,1-14) – perspektywa żydowska
4. Słowo, które zwycięża śmierć (J 11,32-45) – perspektywa chrześcijańska
5. Żyć w Słowie, aby nie umrzeć na wieki (J 15,1-11) – perspektywa egzystencjalna
6. Pytania i odpowiedzi
Część III: Kładę przed wami życie i śmierć… (Pwt 30,15) Księga Powtórzonego Prawa
ks. Waldemar Chrostowski
7. „Już dość waszego pobytu na tej górze!” (Pwt 1,6)
8. „Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które Ja dziś mówię do twych uszu” (Pwt 5,1)
9. „Takie są prawa i nakazy, których będziecie przestrzegać w kraju, który wam dał Pan” (Pwt 12,1)
10. „Kapłani-lewici, całe pokolenie Lewiego nie będzie miało działu ani dziedzictwa w Izraelu” (Pwt 18,1)
11. „Jeśli zobaczysz zbłąkanego wołu swego brata albo sztukę drobnego bydła, nie odwrócisz się od nich” (Pwt 22,1)
12. „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście oraz śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15)
13. Pytania i odpowiedzi
O AUTORACH
ks. prof. Waldemar Chrostowski - biblista, kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na UKSW, autor licznych książek, rekolekcjonista i animator formacyjnych grup biblijnych. Konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski.
Ks. prof. Mirosław Stanisław Wróbel - biblista; studiował teologię biblijną w KUL, a następnie w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i Uniwersytecie Hebrajskim. W 2003 r. - jako pierwszy z Polaków w historii École Biblique w Jerozolimie - uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych. Od 2006 roku kierownik Katedry Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki w KUL.
Piotr Szyrszeń SDS - kierownik duchowy i rekolekcjonista. Jest wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie, a od marca 2009 r. duszpasterzem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.
Krzysztof Wons SDS - po studiach z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie pełnił posługę ojca duchownego w WSD Salwatorianów w Bagnie. Od 1997 r. jest dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Jest również wykładowcą teologii duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów.
O WYDAWNICTWIE
Studio KATOLIK – należące do salwatorianów, realizuje idee ewangelizacyjne założyciela Towarzystwa Boskiego Zbawiciela – o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Uważał on, że należy wykorzystać wszystkie możliwe i godziwe środki, by dotrzeć do każdego człowieka z Dobrą Nowiną o Zbawicielu. Studio realizuje różnego rodzaju nagrania muzyczne i lektorskie, a także materiały filmowe. Siedziba Studia mieści się niedaleko Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

---