LEKTURA SZKOLNA
Quo Vadis – to dzieło, które dało Henrykowi Sienkiewiczowi międzynarodową sławę i przyczyniło się do przyznania mu Nagrody Nobla (1905 r.) za całokształt twórczości. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, w tym na arabski, japoński, a także esperanto. Quo Vadis wielokrotnie adaptowano i wystawiano na deskach teatrów, ukazała się nawet opera oparta na motywach powieści, a w 1913 r. zostało po raz pierwszy sfilmowane. Potem było ekranizowane jeszcze kilkakrotnie. Premiera Quo Vadis na łamach "Gazety Polskiej" w 1895 r. zbiegła się z przyznaniem autorowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej.
Historia, która dzieje się na pierwszym planie to literacka fikcja, ale kontekst a także liczni bohaterowie, jak dwaj wielcy Apostołowie św. Piotr i św. Paweł, Neron, Petroniusz czy Seneka, są oczywiście postaciami historycznymi. Ponadto, znaczna część zdarzeń i wzajemnych relacji, tak świętych Apostołów, jak i ulubieńców dworu Nerona, które opisał Sienkiewicz, są bardzo prawdopodobne i historycznie uzasadnione. Brawurowa interpretacja Zbigniewa Moskala i piękne ilustracje muzyczne, skomponowane specjalnie do tego dzieła przez Tomasza Kiniorskiego, przenoszą słuchaczy w czas antyku w sposób kunsztowny i sugestywny.
O AUTORZE
Henryk Adam Aleksander Pius SIENKIEWICZ – herbu Oszyk, pseudonim Litwos (1846-1916), wybitny polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej oraz członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Jego Trylogia opiewająca szlachetne postawy polskiego rycerstwa czy heroiczną obronę Częstochowy pod wodzą o. Kordeckiego OSPPE to pozycja nie tylko doskonale znana ale także przez wielu czytelników w Polsce ogromnymi fragmentami cytowana z pamięci. W Panu Wołodyjowskim napisał: Kochanie jak i śmierć nikogo nie minie. Odszedł do Boga w wieku lat 70-ciu w Vevey w Szwajcarii otoczony miłością czytelników.
O LEKTORZE
Zbigniew MOSKAL – ur. 1953 r. w Warszawie, lektor i aktor. Można oglądać go m.in. w serialach Samo życie, Plebania, Klan; użycza swego głosu do licznych produkcji filmowych fabularnych (m.in. Katyń) i dokumentalnych. Od wielu lat jest wiodącym nazwiskiem wśród lektorów czytających audiobooki, ma na swym koncie, takie pozycje jak: Nowy Testament, Mobby Dick, Świat Zofii, Bez względu na cenę. Jest autorem opowiadań i scenariuszy słuchowisk radiowych, pracuje nad swoim debiutem dramatopisarskim. Zainteresowania: teologia, antropologia kultury, chrześcijąństwo. Ojciec czwórki dzieci.
Audiobook na płycie CD kupisz na www.rajmedia.pl
O WYDAWCY
Wydawnictwo RAJ MEDIA prowadzi małżeństwo dziennikarzy – Agnieszka i Rafał Porzezińscy. Specjalizuje się w realizacji audiobooków, słuchowisk, a także projektów filmowych i multimedialnych.

---