Newsletter
X

NIE MA TEGO, CZEGO SZUKASZ?
Zapisz się na NEWSLETTER

1-2 razy w tygodniu będziemy powiadamiać Cię o nowych tytułach

Zapisz się i odbierz kupon z rabatem 8%


Literatura faktu
29.9
PLN
Ostatni świadkowie
Nie wiemy, czym jest wojna, bez ich spojrzenia

Ostatni świadkowie

Utwory solowe na głos dziecięcy
Swietłana Aleksijewicz
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 11 godz. 08 min.
(Ilość ocen: 1)

 

W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radzieckich dzieci. Rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich. Te, które przeżyły, wojny nie zapomniały nigdy.

Dla nich to wspomnienie pierwszego papierosa otrzymanego od Niemca, zapach bzu i czeremchy, zabawa w strzelanie, pierwsze grzyby w lesie, kózka, która miała dawać mleko i zapewnić rodzinie przetrwanie. Ale też sprawy, przed którymi dzieci powinny być chronione – śmierć, cierpienie, brak ojca, okrucieństwo i głód.

Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udziela głosu tym, którzy go dotąd nie mieli. Tym, którzy przez lata byli tylko częścią niemego, anonimowego tłumu, tak zwanej ludności cywilnej, w wielkiej historii zawsze mniej ważnej od żołnierzy. Genialna reporterka udowadnia, że bez ich pamięci ciągle nie wiemy, czym jest wojna.

 

RECENZJA

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Ot, znaleźć kilkadziesiąt osób, które jako dzieci przeżyły wojnę, zebrać ich relacje i ułożyć w książkę. Jednak żeby stała się lekturą jednocześnie wstrząsającą i pasjonującą, pokazującą bez śladu patosu całą grozę wojny, trzeba być Swietłaną Aleksijewicz.

Posiadła ona wyjątkową umiejętność najpierw znajdowania fascynujących tematów, następnie nietuzinkowych rozmówców, z których pamięci potrafi wydobyć to, co najważniejsze, najboleśniejsze, najgłębiej dotąd ukrywane, a wreszcie konstruowania z tych wypowiedzi niezwykłego dzieła. Niezwykły był też fakt, że bohaterowie tej książki w ogóle przetrwali, wojna i okupacja były bowiem na Białorusi, o której przede wszystkim jest ta książka, straszliwe – w stopniu nieporównywalnym nawet z tak przecież doświadczoną Polską.

W książce niewiele jest „dorosłej” wojny, walki czy bohaterstwa, nie ma jednak praktycznie relacji bez wspominania głodu, utraty najbliższych, ucieczek, pacyfikacji, samotności, domów dziecka, przeżycia tylko dzięki przypadkowi i łutowi szczęścia. To czyni ją jeszcze bardziej tragiczną i jeszcze bardziej wiarygodną. I tym bardziej trzeba ją przeczytać.

Prof. dr hab. Jerzy Kochanowski

 

O AUTORCE

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948) - białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015 za polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Znana jest z niepowtarzalnego stylu, wypracowanego na podstawie setek wywiadów i określanego mianem opowieści głosów.

Aleksijewicz jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Czarne 2010) została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. R. Kapuścińskiego otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Czarne 2014).

 

O WYDAWNICTWIE

Wydawnictwo Czarne - niezależna oficyna wydawnicza z siedzibą w Wołowcu, prowadzona przez pisarza Andrzeja Stasiuka i jego żonę Monikę Sznajderman. Wydawnictwo specjalizuje się w literaturze faktu, eseistyce oraz polskiej i światowej prozie. w obszarze naszych największych zainteresowań znajduje się współczesny reportaż, w jego rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych, literatura podróżnicza, dokumentalna, biografie i książki historyczne.

Wydawnictwo Czarne

Cena: 29,90 zł
Cena netto: 24,31 zł
Cena w innych sklepach: 22,43 zł
Posłuchaj fragmentu

Format: pliki mp3.
Nie płacisz za dostawę.
Pliki pobierasz z Internetu
zaraz po opłaceniu zamówienia.

Pobierz i słuchaj jak Ci wygodnie:

Pobierz audiobook na Pc Pobierz audiobook na Tablet Pobierz audiobook na Smartphone

Więcej »

Metryczka

Tytuł Ostatni świadkowie
Podtytuł Utwory solowe na głos dziecięcy
Autor Swietłana Aleksijewicz
Lektor Krystyna Czubówna
Tłumaczenie Jerzy Czech
Format mp3 - pliki do pobrania
Długość nagrania 11 godz. 08 min.
Data wydania 2013
ISBN wersji cyfrowej 9788375366143
Wielkość pliku (w MB) 618 MB

Opinie o produkcie (0)

Sklep internetowy Shoper.pl