Opowiastki familijne pokochały już setki tysięcy dzieci i rodziców w Polsce! Ciepłe, wzruszające, wychowawcze, pobudzające wyobraźnię, uczące empatii, wrażliwości, układania relacji z rówieśnikami i starszymi, odróżniania dobra od zła, pobudzające małych słuchaczy do refleksji nad takimi wartościami jak koleżeństwo, przyjaźń, szacunek...
Rzadko zdarza się, by zarówno dorośli, jak i mali czytelnicy czy słuchacze tak zgodnie i entuzjastycznie oceniali kierowaną do dzieci literaturę. Tym razem jest tak m.in. dlatego, że świetnie napisane (i przeczytane) historie wciągają i pobudzają wyobraźnię a potem w naturalny rozpoczynają ważne dla dzieci rozmowy z mamą i tatą - rozmowy, które budują silne więzi rodzinne...
SPIS OPOWIADAŃ
1. O Iwonce, która postanowiła wierzyć w to, czego nie widziała [14 min.]
Opowiadanie poruszające kwestię miłości między rodzicami, a dziećmi, udzielające odpowiedzi na podstawowe pytania: "Czy, jeśli mama jest na mnie zła, to nadal mnie kocha? Czy, jeśli tatuś na mnie nakrzyczał, to kocha mnie, czy już nie?” Inspirujące do rozmowy o uczuciach i emocjach, utwierdzające dzieci w przekonaniu, że są kochane, choć w sytuacji konfliktowej tego nie widać. Pozwalające zrozumieć negatywne emocje rodziców i uczące rozdzielać te emocje od rodzicielskiej miłości, która trwa zawsze.
2. Czarodziejska podróż [19 min.]
Zwrócenie uwagi dzieci na szczegóły, radości i smutki, które mijają dążąc do upragnionego celu.
3. Bucik Łukasza [16 min.]
W tej opowiastce główną rolę grają marzenia. Opowieść o tym, jak bardzo wzbogacają one życie wewnętrzne dzieci.
4. Kaziu i zasady [11 min. ]
Historia o ,,zasadach” i ich przestrzeganiu, w życiu każdego dziecka i każdego dorosłego człowieka. Opowiadanie uświadamiające, iż brak zasad nie oznacza wolności lecz samowolę, a ich przestrzeganie pomaga w bezpiecznej wędrówce przez życie.
5. Antek rozrabiaka [15 min.]
Historia opowiedziana w tym przypadku ma na celu skłonienie do dyskusji, w której dzieci rozważą, w jaki sposób ułożyć sobie relacje z rówieśnikami, którzy nie zawsze postępują dobrze. Wyeksponowano zasadniczy problem: "Czy potępiać niegrzeczne dzieci, czy ich zachowanie?” Odpowiedź jest prosta. Nie tolerujemy złych zachowań, natomiast staramy się szanować rówieśników.
O AUTORCE
Beata Andrzejczuk (rocznik 1966) – polska pisarka; członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureatka wielu nagród literackich. Autorka kilkudziesięciu opowiadań dla dorosłych i dzieci publikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii, na Białorusi. Aktywnie angażuje się w pomoc dzieciom borykającym się z różnorodnymi trudnościami, dzięki czemu bardzo dobrze orientuje się w ich problemach. Opracowała m.in. bajki dla dzieci z dysleksją, a także bestsellerową serię Pamiętnik nastolatki. Jest mamą trójki dzieci.
O WYDAWNICTWIE
Dom Wydawniczy Rafael powstał w 2000 roku. Poza modlitewnikami, literaturą maryjną i pomocami duszpasterskimi wydawnictwo publikuje literaturę dla dzieci i młodzieży, a także albumy, beletrystykę i książki popularnonaukowe z dziedziny historii. W swojej ofercie posiada także pozycje poświęcone Janowi Pawłowi II.
---