Newsletter
X

NIE MA TEGO, CZEGO SZUKASZ?
Zapisz się na NEWSLETTER

1-2 razy w tygodniu będziemy powiadamiać Cię o nowych tytułach

Zapisz się i odbierz kupon z rabatem 8%


Literatura polska
9
PLN
Krzyżacy
O dojrzałej i niedojrzałej religijności w nas

Krzyżacy

Henryk Sienkiewicz
Wydawnictwo: Aleksandria
Czas trwania: 30 godz.
(Ilość ocen: 0)

 LEKTURA SZKOLNA   

Kiedy powieść ta ukazywała się pod koniec XIX wieku (1897 - 1900 r.) miała podnieść dumę narodową Polaków gnębionych pod zaborami i popychać do walki o wolną Polskę. I czyniła to znakomicie przez kolejne dekady wieku XX.

Jednak o sile prozy Sienkiewicza stanowi między innymi to, że wymyka się ona jednowarstwowej interpretacji. Dla wielu przecież, zwłaszcza zagranicą, Krzyżacy to przede wszystkim wspaniała powieść rycerska z tragicznym wątkiem miłosnym.

My z kolei zachęcamy by wysłuchać jej jeszcze w innym kluczu. Jak to zwykle u Sienkiewicza bywa, mamy w Krzyżakach całą plejadę wspaniałych, wyrazistych postaci umieszczonych w kontekście średniowiecznej Europy. Ówczesna mentalność rodziła jednocześnie Zygfryda de Löwe i Juranda ze Spychowa. Wiara w Chrystusa nie przeszkadzała w praktykowaniu zwyczajów pogańskich a jednocześnie popychała do szlachetnych czynów. Była też traktowana instrumentalnie dla osiągania czysto ziemskich celów, choć zapewne początkowo rodziła się z pięknych pragnień.

Powieść ta stanowi więc doskonałą okazję do przeprowadzenia swoistego rachunku sumienia z własnej religijności. Na ile jest ona dojrzała a jej motywy czyste? Czy dominuje w niej miłości do Boga, czy zabobonny strach? Czy inspiruje do prawdziwie ludzkich, szlachetnych i wielkodusznych postaw czy raczej do obrony zdobytych już pozycji?

Piękna lektura, doskonała interpretacja Zbigniewa Wróbla, wspaniała okazja by przeżyć swój osobisty Grunwald.

 

O AUTORZE

Henryk Adam Aleksander Pius SIENKIEWICZ – herbu Oszyk, pseudonim Litwos (1846-1916), wybitny polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej oraz członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Jego Trylogia opiewająca szlachetne postawy polskiego rycerstwa czy heroiczną obronę Częstochowy pod wodzą o. Kordeckiego OSPPE to pozycja nie tylko doskonale znana, ale także przez wielu czytelników w Polsce ogromnymi fragmentami cytowana z pamięci. W Panu Wołodyjowskim napisał: Kochanie jak i śmierć nikogo nie minie. Odszedł do Boga w wieku lat 70-ciu w Vevey w Szwajcarii otoczony miłością czytelników.

 

O WYDAWNICTWIE

ALEKSANDRIA to wydawnictwo z Katowic, które jako jedno z pierwszych postanowiło przełożyć klasykę polskiej i światowej literatury na język mówiony. Angażując do nagrań czołowych polskich aktorów stworzyło zbiór interpretacyjnych arcydzieł. Staraniem Aleksandrii ukazały się w formie audiobooków książki takich autorów jak: Sienkiewicz, Prus, Reymont czy Jasienica a także Eric Emmanuel Schmitt, Mark Twain, Victor Hugo i G. K. Chesterton.

Cena: 9,00 zł
Cena netto: 7,32 zł
Cena w innych sklepach: 5,85 zł
Posłuchaj fragmentu

Format: pliki mp3.
Nie płacisz za dostawę.
Pliki pobierasz z Internetu
zaraz po opłaceniu zamówienia.

Pobierz i słuchaj jak Ci wygodnie:

Pobierz audiobook na Pc Pobierz audiobook na Tablet Pobierz audiobook na Smartphone

Więcej »

Zobacz także

Metryczka

Tytuł Krzyżacy
Autor Henryk Sienkiewicz
Lektor Zbigniew Wróbel
Długość nagrania 30 godz.
Data wydania 2007

Opinie o produkcie (0)

Sklep internetowy Shoper.pl