Jaka jest obecnie średnia długość życia? A jak była 30 lat temu? Ile dzieci żyje na ziemi dzisiaj? Ile będzie żyło w 2100 r.? Ile dziewcząt kończy szkołę podstawową w krajach o niskich dochodach... To przykłady pytań, jakie stawia autor, dowodząc, że większość wykształconych ludzi, a nawet wybitnych naukowców – udziela złej odpowiedzi. Hans Rosling w zajmujący sposób wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz sposób widzenia świata i sprawiają, że widzimy go w czarnych barwach.
Tymczasem z wielu niepodważalnych, realnych danych wynika, iż ze światem wcale nie jest tak źle, jak myślimy. Książka, będąca prawdziwą kopalnią niezwykle ciekawych informacji i zestawień, jest pisana w porywający sposób, ukazując, jak możemy zmienić postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, a co za tym idzie – zmienić świat!
SPIS TREŚCI
- Od Autora
- Rozdział 1. Instynkt przepaści
- Rozdział 2. Instynkt pesymizmu
- Rozdział 3. Instynkt prostej linii
- Rozdział 4. Instynkt strachu
- Rozdział 5. Instynkt wyolbrzymiania
- Rozdział 6. Instynkt generalizowania
- Rozdział 7. Instynkt przeznaczenia
- Rozdział 8. Instynkt pojedynczej perspektywy
- Rozdział 9. Instynkt szukania winowajcy
- Rozdział 10. Instynkt pośpiechu
- Rozdział 11. Idea factfulness w praktyce
- Słowo Końcowe
O AUTORZE
Hans Rosling (1948 - 1917) – profesor zdrowia publicznego w Instytucie Karolinska w Szwecji, doradca WHO i UNICEF-u, dyrektor Fundacji Gapminder, która stworzyła oprogramowanie Trendalyzer, popularyzator powszechnej edukacji, opartej na faktach.
O WYDAWNICTWIE
MEDIA RODZINA wydaje książki dla dzieci i młodzieży, a także tytuły psychologiczne i poradniki dla rodziców. Wydawnictwo rozpoczęło działalność w 1992 r. od publikacji słynnego poradnika Adele Faber i Elaine Mazlish Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Do tej pory opublikowało ponad pięćset tytułów. Motto Wydawnictwa brzmi: Wydajemy książki, które pomagają żyć.

---