Newsletter
X

NIE MA TEGO, CZEGO SZUKASZ?
Zapisz się na NEWSLETTER

1-2 razy w tygodniu będziemy powiadamiać Cię o nowych tytułach

Zapisz się i odbierz kupon z rabatem 8%


Literatura faktu
26.9
PLN
Czarnobylska modlitwa
O apokalipsie i... życiu po niej

Czarnobylska modlitwa

Kronika przyszłości
Swietłana Aleksijewicz
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 14 godz. 58 min.
(Ilość ocen: 1)


26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

 

RECENZJE

Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie.

Małgorzata Nocuń, redaktorka dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia


Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie, bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym, bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla, pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas.

Krystyna Kurczab-Redlich


Jeśli z wybuchu tamtego reaktora można wyciągnąć jakiekolwiek pozytywny wniosek, to jest nim wola życia, która podpowiada jak pojąć, przetrwać i jak oswoić świat, który stał się karykaturą. Jak wygrać z apokaliptycznym doznaniem.

Joanna Szczepkowska, autorka adaptacji i reżyserka spektaklu opartego na reportażu Czarnobylska modlitwa


O AUTORCE

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948) - białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie literatury za polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Znana jest z niepowtarzalnego stylu, wypracowanego na podstawie setek wywiadów i określanego mianem opowieści głosów.

Aleksijewicz jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Czarne 2010) została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. R. Kapuścińskiego otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Czarne 2014).

 

O WYDAWNICTWIE

Wydawnictwo Czarne - niezależna oficyna wydawnicza z siedzibą w Wołowcu, prowadzona przez pisarza Andrzeja Stasiuka i jego żonę Monikę Sznajderman. Wydawnictwo specjalizuje się w literaturze faktu, eseistyce oraz polskiej i światowej prozie. w obszarze naszych największych zainteresowań znajduje się współczesny reportaż, w jego rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych, literatura podróżnicza, dokumentalna, biografie i książki historyczne.

Wydawnictwo Czarne


Cena: 26,90 zł
Cena netto: 21,87 zł
Cena w innych sklepach: 20,18 zł
Posłuchaj fragmentu

Format: pliki mp3.
Nie płacisz za dostawę.
Pliki pobierasz z Internetu
zaraz po opłaceniu zamówienia.

Pobierz i słuchaj jak Ci wygodnie:

Pobierz audiobook na Pc Pobierz audiobook na Tablet Pobierz audiobook na Smartphone

Więcej »

Metryczka

Tytuł Czarnobylska modlitwa
Podtytuł Kronika przyszłości
Autor Swietłana Aleksijewicz
Lektor Krystyna Czubówna
Tłumaczenie Jerzy Czech
Format mp3 - pliki do pobrania
Długość nagrania 14 godz. 58 min.
Data wydania 2012
ISBN wersji cyfrowej 9788375364910
Wielkość pliku (w MB) 841 MB

Opinie o produkcie (0)

Sklep internetowy Shoper.pl